14.3.2017 / Gösterim Sayısı : 248

141 BÜYÜK OVA, KORUMA ALANI OLARAK BELİRLENDİ

#büyük ova

21 Ocak 2017 Tarihli ve 29955 Sayılı Resmî Gazete ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, tarım arazilerinin korunması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 49 ilde 141 ova koruma alanı ilan edilmiştir.

Bu ovalarımız artık 'tarımsal sit' gibi korunacak, böylelikle tarımsal nitelik taşıyan ovalarımızın amaç dışı ve yanlış kullanımlar sonucu yok olmasını büyük ölçüde önlemiş olunacaktır.

 Yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararıyla tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği bu illerdeki ovalar artık koruma alanı olarak belirlenmiş ovaların sınırları içerisinde yer alan onaylı planlı alanlar ile kararın yayımı tarihi itibarıyla ilgili mevzuatı uyarınca tarımdışı kullanma izni verilmiş olan alanlar için alınmış kararlar ise geçerliliği koruyacak.       

Bakanlar Kurulu Kararına göre, İlimizde bu kapsamda yer almakta olup Şarkışla, Gemerek ve Suşehri İlçelerimizde olmak üzere büyük ova koruma alanı olarak belirlenen üç ovamız bulunmaktadır.

''